Regulace podlahového topení.

15.01.2020

Regulace pomocí termostatu a termoelektrického pohonu

Nejčastější způsob regulace podlahového topení je pomocí termostatu a termoelektrického pohonu

Tenhle způsob regulace se používá v drtivé většině případů. Velkou výhodou regulace je samozřejmě možnost nastavení teploty v závislosti na čase a potřebách majitele.

Regulace pomocí Ekvitermní křivky

Další častá regulace podlahového topení je za použití Ekvitermní křivky a vyladění průtoků do jednotlivých zón topného systému, celý objekt se tak vytápí na komfortní teplotu dle venkovní teploty. 

Tuhle metodu ale většinou můžeme použít tam, kde je zdroj tepla pouze pro podlahové vytápění a je k tomu určen nebo za použití nadřazené regulace. (Tuhle metodu nebudu popisovat. Z praxe doporučuji takhle regulovat jen topné soustavy, které jsou na to navrženy a vypočítány od projektanta topení)

Výběr termoelektrického pohonu pro podlahové topení

Pro výběr pohonu pro ventil podlahového topení musíme zjistit pár údajů. Musíme zjistit zdvih ventilu (většinou 4 nebo 8mm), většinou se používají ventily se zdvihem 4mm. Dále musíme zjistit stav pohonu, jestli je bez napětí zavřený typ NC nebo otevřený NO. To je důležité pro správné zapojení termostatu nebo jiné regulace (např. s rele-ových výstupů řídících jednotek). Také nás samozřejmě zajímá, jakým napětím budeme pohony napájet (230V nebo 24V).  

Výběr termostatu

Při výběru termostatu si dávejte pozor na maximální zatížení kontaktu. A dále jestli máte k termostatu natažen kabel s nulovým vodičem. Jestli nemáme, musíme pořídit termostat na baterie.  

Elektrické zapojení podlahového topení

Zapojení je velice jednoduché. Napájení přivedeme na kontakt termostatu a z kontaktu jdeme na příslušné pohony, které vytápějí zónu, kde je namontovaný termostat. Praxe je ovšem docela děsivá, protože hlavice zapojujeme ve stísněném prostoru rozdělovače, kam musíme umístit instalační krabici.

Regulace topné vody pro podlahové vytápění

Jelikož jsou objekty, kde zdroj tepla má velkou teplotu a slouží pro podlahové topení. Musíme před rozdělovač podlahového topení nainstalovat regulační 3cestný ventil s čerpadlem.

Ventil instalujeme z důvodu, aby do podlahového topení nešlo více jak 40°C

Čerpadlo pak zajišťuje nepřetržitý průtok vody do podlahového topení. Nemusíte se bát, že se čerpadlo pokazí, když ventily budou zavřené. Ventily podlahového topení se neuzavřou úplně, což zajistí malý průtok a čerpadlo netlačí do "špuntu".

Jak ovládat podlahové topení z mobilu

Podlahové topení můžeme ovládat z mobilu za pomocí inteligentního termostatu s možností Wifi připojení nebo za použití nadřazeného systému.

Bezdrátová regulace podlahového topení

Vyrábějí se i hlavice na baterie. Tyto hlavice je možné ovládat pár systémy na trhu. Nevýhoda je, že musíme měnit baterie a systém zvládne ovládat jen omezený počet hlavic.  

Regulace podlahového topení pro velké objekty a hotely

Pro velké objekty instalujeme systém, kde jsou místo termostatů pouze čidla teploty a teplotu v místnostech nastavuje zákazník na mobilu nebo PC. Hlavice pak ovládá řídící jednotka.Chcete to raději nechat na nás? 

Napište nám na v.krsicka@volux.cz nebo zavolejte na +420774314646