Solární ohřev vody - vše co potřebujete vědět.

19.02.2020

Co je to solární ohřev vody?


Solární ohřev je zdroj tepla, které za pomoci solárních panelů získáváme ze slunečního záření.

Solární systém se skládá ze solárního kolektoru, primárního potrubí kolektoru naplněné glykolem, expanzní nádoby, čerpadla a výměníku.

Jak funguje solární ohřev vody?

Sluneční záření ohřívá nemrznoucí směs, která proudí přes solární kolektor. Následně jde ohřátá směs do výměníku tepla, kde předá svoje teplo vodě. O proudění směsi přes solární kolektor se stará primární čerpadlo

Co zvyšuje účinnost solárního ohřevu?

Účinnost solárního panelu zvyšuje jednak plocha solárních kolektorů a také velikost výměníku, který předává teplo dále do systému.   

Zapojení solárního ohřevu (TUV nebo topení) a příklad využití v praxi

Zapojení solárního ohřevu bývá často používáno jako druhý zdroj energie. Např. v rodinném domě na ohřev TUV (teplé užitkové vody) máme boiler o objemu 300l. K těmto účelům použijeme kombinovaný boiler, který má dva topné hady (trubkové registry). Na vrchní had připojíme solární ohřev a na druhý had (trubkový registr) připojíme kotel. Funkce je taková že v létě nám TUV vytápí slunce a v zimě si ohřev vytápíme kotlem.

Kde mohu využít solární ohřev vody?

Solární systémy lze primárně využít na vytápění domu, chaty nebo ohřev vody bazénů i jiné sekundární využití.

Regulace solárního panelu

Regulaci solárních systémů můžeme udělat několika způsoby. Vše samozřejmě záleží na požadavku zákazníka. Většinou se dají solární panely regulovat i jednoduchou logikou za použití několika termostatů. Velmi časté řešení je regulace solárního ohřevu pomocí regulace od výrobce např. kotle, který také podporuje dohřev solárním systémem.

Další možností je využít pro regulaci kolektorů řídicí systém. Tuhle volbu bychom doporučili u velkých aplikací a požadavků, kde už běžné systémy nestačí ;).


Návratnost solárního ohřevu

Solární systémy jsou velice ekologické a mají dlouhou životnost. Rozhodně je potřeba zvážit na jaký účel nám budou panely sloužit a kdy je budeme využívat. Největší úspory jsou samozřejmě při velkém odběru tepla. 

 Za naši firmu mohu říci, že se investice do panelů vyplatí již na rodinném domě o 3 členech na celoroční dohřev užitkové vody.


Chcete to raději nechat na nás? 

Napište nám na v.krsicka@volux.cz nebo zavolejte na +420774314646